Terézia Dominika Lukáčová

« Späť na zoznam


Program Lead
I AMbitious

Môj profil

Spoluzaložila som vzdelávaciu organizáciu I AMbitious, ktorej hlavným programom je ročný, rozvojový program I AMbitious Academy. Stála som pri zrode programu Nexteria Lab i platformy GROWNi. Aktuálne som študentkou na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií, kde sa zaoberá výskumom prepájania formálneho a neformálneho vzdelávania a absolventkou programu Nexteria Leadership Academy.

Úspech podľa mňa je

Čo pre mňa znamená úspech sa v mojom živote časom menilo. Možno v minulosti a nehanbím sa to priznať, to pre mňa znamenalo niečo čo spoločnosť oceňuje. Niečo čo sa druhým ľuďom páči, za čo ťa chvália a vidia v tom nejaký potenciál a zmysel pre spoločnosť. Dnes sa mi vnímanie úspechu trochu upravuje a viac vnímam, že úspech je to, keď človek nájde to čo chce robiť a vie povedať, že to čo robí ho naozaj napĺňa a má pre neho zmysel. Myslím si, že to by mal byť úspech každého jedného z nás.

A pre niekoho úspech môže byť to, že vyhrá rebríček Forbes 30 pod 30, pre niekoho precestovanie sveta alebo založil prosperujúci startup a iný za úspech považuje to, že má šťastnú a zdravú rodinu a deti, ktoré ho milujú. A preto by si mal úspech definovať každý sám.

Úspech by sa podľa mňa nemal generalizovať len na to, že všetci musia byť v parlamente, robiť svetové projekty a byť každý týždeň v inom médiu. Tak by som ja teraz určite úspech nedefinovala. A myslím, že vďaka tomu, že to tak spoločnosť definuje spôsobuje iba ľuďom tlak. Majú pocit, že musia byť lepší a musia sa hnať za výsledkami, ale potom zabúdajú na podstatu veci, prečo to vôbec robia a necítia sa byť šťastní. Možno sa cítia byť iba viditeľní, ale nie sú podľa mňa úspešní.

Moja najväčšia motivácia

Som fakt šťastná, že som svoj zmysel našla neplánovane v pomerne skorom veku, vďaka I AMbitious. Osobný plán bol, že pomôcť iným mladým ľuďom v našom regióne, ktorí nemali toľko príležitostí a vzniklo z toho niečo, čo je môj život a chcem sa tomu venovať.
Moja motivácia je dodnes ten pocit z toho, že môžem vidieť mladých ľudí sa rozvíjať, pracovať na niečom čo ich naozaj baví a napĺňa. Zároveň z čoho vnímajú, že sa veľa učia a získavajú nové vedomosti sami o seba, ale i o tom, čo chcú v budúcnosti robiť. A je ešte šťastnejší s tým čo robí.
A vyššia motivácia pre mňa je vidieť, že to čo robíme má naozaj zmysel a dopad na ľudí a vzdelávanie na Slovensku.

Moje najväčšie životné poučenie

Myslím, že ním prechádzam až teraz. Uvedomujem si, že je dôležité v živote veľa dávať druhým ľuďom, ale je dôležité myslieť sám na seba. Nie nevyhnutné je treba pomáhať a zachraňovať všetkých len preto, že je to pekné a všetci chceme byť Matky Terézie. Ale preto, že sa pritom cítiš v poriadku a skôr ti to veľa dáva ako berie. A zároveň musíš kvôli tomu obmedziť iné veci, ktorým by si mal dávať veľa. Takže sa aktuálne snažím nájsť balans medzi pomocou druhým a mojím psychickým zdravím.

Moje najväčšie životné prekážky

Mohla by som považovať za prekážku to, som sa nenarodila v Bratislave rodičom, ktorí ma chceli dať hneď na najlepšie školy. Ale dnes to vôbec nevnímam ako prekážku. Ale som hrdá na to, kde som sa narodila a akým rodičom. Naučilo ma to byť pokornejšia, viac si veci zaslúžiť a nájsť si svoju vlastnú cestu, ktorou chcem v živote ísť.
V pracovnom živote považujem za prekážku náš pomerne mladý vek (pozn. redaktora “22 rokov” ), a k tomu ešte fakt, že sme ženy. Nie som vôbec feministka, ale vnímam, že spoločnosť je ešte veľmi stále nastavená dosť mužsky v tom určitom svete, do ktorého sa my potrebujeme dostať. Na druhej strane môže byť vek výhodou, a veľakrát nás potlapkajú po pleci, že sme v takom mladom veku niečo dosiahli, ale v tom ti už hovorí to “B”, že nie ste pre mňa dosť zrelí, aby som s vami spolupracoval.

Moja aktuálna výzva

Tento rok je plný zmien, jednak tým, že končím bakalárske štúdium a chystám sa pokračovať na magisterskom v zahraničí, kam by som chcela ísť už v tom čase so svojím manželom. Zároveň hľadáme do našej organizácie, ktorú vediem, na moje miesto novú osobu.
Takže môžem povedať, že aj z pracovného aj osobného hľadiska je to veľmi intenzívne ale o to krajšie.

Moje odporúčania na úspech

Určite sa inšpirovať príbehmi bežných ľudí a nestavať len na príbehoch tých najúspešnejších, ktorí sú v tých médiách a všade viditeľní. Lebo častokrát nie sú v tom živote šťastní, alebo častokrát tie veci o ktorých sa hovorí v médiách tou pravdou nie sú.
A nájsť úspech v tom, čo každý z chce robiť a robí ho šťastným. Pretože podľa mňa úspech = šťastie.

« Späť na zoznam