Tímea Krauszová

« Späť na zoznam


Redaktorka
Refresher

Môj profil

Vyštudovala som prekladateľstvo a tlmočníctvo so zameraním na Európsku úniu a jej inštitúcie. Počas vysokej školy som dvakrát vycestovala na Erasmus do Španielska a takmer štyri roky som pracovala ako dobrovoľníčka v jednej z najväčších dobrovoľníckych organizácií v Európe, Erasmus Student Network. Viedla som tím približne dvadsiatich dobrovoľníkov, venovala sa neformálnemu vzdelávaniu a hľadala prienik medzi štúdiom v zahraničí, dobrovoľníctvom a sociálnou inklúziou. Po štúdiu som sa zamestnala ako redaktorka v jednom z najväčších portálov pre mladých na Slovensku, Refresher. Píšem o vzťahoch, knihách, filmoch a rada pripravujem rozhovory s ľuďmi, ktorí majú mladým čo povedať. Po nociach pozerám španielske seriály, učím sa po francúzsky a pijem priveľa kávy.
Profil na Refresheri : https://refresher.sk/profil/timea-krauszova

Úspech podľa mňa je

Úspech je možnosť vyberať si, čo urobím, kam pôjdem, čo si kúpim a s kým sa stretnem. Nemusí byť len výsledkom práce jednotlivca, ale bez práce sa dosiahnuť nedá. Pre mňa je úspechom, že môžem inšpirovať mladých ľudí, či už na blogu, v práci alebo pri rôznych prednáškach. Úspechom je aj to, že sa živím tým, čo ma najviac baví: písaním. Je dôležité povedať, že úspech ja scalable – je možné sa v ňom posúvať, nemá to žiadne ohraničenie alebo cieľovú čiaru, po ktorej už nič nie je. Úspešní ľudia majú tiež ťažkosti a nezvládajú všetko sami, svojpomocne a jednoducho. Práve naopak, vedia podľa mňa identifikovať, kedy potrebujú pomoc a neignorujú svoje potreby v oblasti fyzického a duševného zdravia či celkovej pohody. Úspechom nie je neustále pracovať, ale pracovať efektívne a nezabúdať, že život je aj o procese, nielen o nejakých cieľoch.

Moja najväčšia motivácia

Moje výsledky sú najväčším motivátorom. Už na vysokej škole som sa naučila, že motivácia je výsledkom práce a nie naopak. Nie je to nejaký pocit, na ktorý treba čakať, dostaví sa časom. Čím viac do niečoho investujem – vzťahy, práca, cudzie jazyky, cvičenie, sebarozvoj, – tým viac som motivovaná posúvať sa vpred. Veľkou oporou sú však moji priatelia a aj prostredie, v ktorom pracujem. Je preto podľa mňa kľúčové investovať do kvalitných vzťahov v súkromí aj na pracovisku a vyberať si školu či prácu nielen podľa výplatnej pásky.

Moje najväčšie životné poučenie

Psychológa potrebujem rovnako ako obvodného lekára (teda na mojej duši záleží rovnako ako na mojom tele). Je ťažké vybrať len jedno ponaučenie, no mnohé z nich pramenia zo sebapoznania, z toho, že rozumiem vlastnému správaniu a viem pomenovať, čo a prečo robím. Podľa toho viem buď pokračovať, alebo to zmeniť.

Moje najväčšie životné prekážky

Potrebujem kontakt s ľuďmi, no niekedy moja práca vyžaduje veľkú mieru samostatnosti a ticha, s čím stále zápasím. Pochádzam z veľmi skromných podmienok, preto aj práca s peniazmi vyžaduje čas a energiu. Najväčšou prekážkou však je moje vlastné nastavenie mysle: neustále si pripomínam, že nepotrebujem čakať na inšpiráciu, motiváciu alebo ideálny čas na niečo v mojom živote.

Moja aktuálna výzva

Zvládnuť karanténu v duševnej pohode (smiech). Aktuálne sa snažím nájsť si oblasť, ktorej by som sa ako novinárka mohla venovať. Zároveň už niekoľko mesiacov (viac či menej úspešne) chudnem a zbavujem sa zlých návykov v stravovaní a cvičení.

Moje odporúčania na úspech

Pýtajte sa ľudí, o ktorých si myslíte, že sú úspešní, čo robia bežne v živote. Pozorne počúvajte, čo povedia. A čítajte – beletriu, literatúru faktu, poéziu, čítajte veľa a často. Oh, a nie sú všetky moderné technológie zlé, záleží len na tom, ako ich budeme využívať (kniha Digitálny minimalizmus by mohla byť dobrou pomôckou).

« Späť na zoznam