Ivana Hečková

« Späť na zoznam


Redaktorka portálu Aktuality.sk, autorka knihy Jedna svieca stačí.
Žurnalistika

Môj profil

Ivana Hečková sa narodila 28. apríla 1996 v Trnave. Absolvovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a doplňujúce pedagogické štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Aktuálne študuje na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave (rozširujúce štúdium histórie), ktoré ukončí v roku 2022. Od roku 2016 pôsobí v redakcii Aktuality.sk, kde sa venuje rôznym spoločenským a historickým témam. V roku 2019 uverejnila sériu článkov o komunistických perzekúciách voči ženským a mužským reholiam a gréckokatolíckej cirkvi v Československu pod názvom Totalitné kladivo na cirkev. Spolupracovala na vzdelávacom projekte Slovenský disent, ktorého cieľom je popularizácia tejto témy na stredných školách. V máji 2022 jej výjde kniha s názvom Jedna svieca stačí, ktorá poukazuje na likvidácie ženských reholí v temných 50. rokoch.

Úspech podľa mňa je

Podľa mňa je úspechom to, že môžem robiť niečo, čo ma baví, dostávať podporu od okolia a zároveň nejakým spôsobom vidieť, že tá práca, ktorú robím, má zmysel a dostávam z nej pozitívnu spätnú väzbu.

Moja najväčšia motivácia

Motiváciou je pre mňa spomínaná spätná väzba, teda ohlas medzi ľuďmi, ktorí moju prácu oceňujú a považujú ju za hodnotnú, a to v podstate mne dodáva emóciu, bez ktorej by človek moju prácu nemohol vykonávať.

Moje najväčšie životné poučenie

Mojím najväčším životným poučením je to, že nikdy nevyhoviem všetkým a nikdy nebudú so mnou všetci súhlasiť a s tým sa jednoducho musí človek skôr či neskôr zmieriť.

Moje najväčšie životné prekážky

Asi tá najjednoduchšia a najčastejšie vyskytujúca sa ľudská lenivosť, ktorá určitým spôsobom zastavuje progres. Myslím si, že je to prirodzená ľudská vlastnosť a ja s ňou občas bojujem viac ako iní. Ďalej možno také pochybovanie, že či to čo robím, je naozaj také dobré, aby to mohlo byť prezentované na verejnosti, či naozaj mám na to, aby som spracovala danú tému, a to sú otázky, ktoré sa v sebe snažím spracovať.

Moja aktuálna výzva

Moja aktuálna výzva je dostať do povedomia ľudí moju novú knihu, nielen kvôli tomu, aby sa predávala, ale aj kvôli tomu, aby sa téma likvidácie ženských reholí a celkovo toho, čo sa dialo v minulom režime, dostala do popredia. Možno aj v súvislosti so súčasnou situáciou, keďže tu vidíme ďalšiu totalitu a diktatúru, ktorá sa hlási o slovo a svojími prejavmi sa podobá tej, ktorá tu bola pred rokom 1989. Mimo knihy je mojou veľkou výzvou udržať si entuziazmus a naladenie, ktoré mám ku svojej práci. Neviem si predstaviť, že by som to robila bez neho, že by som do toho dávala toľko, čo dávam dnes či už časovo alebo osobným vkladom, keby som nemala zanietenie pre to, čo robím, a teda mojou výzvou je udržať si to najbližších 20 rokov.

Moje odporúčania na úspech

Stáť si za svojím, ale zároveň mať správnu sebakritiku. Ďalej nenechať sa nejakým spôsobom znechutiť tým, že okolie nie je úplne nadšené tak ako vy, ale zároveň počúvať tie argumenty, ktoré okolie dáva a nejakým spôsobom ich filtrovať a analyzovať či sú prínosné alebo nie.

« Späť na zoznam