Anna Síposová

« Späť na zoznam


redaktorka, moderátorka a reportérka v rozhlasovej aj televíznej sekcií RTVS
spravodajstvo RTVS

Môj profil

Volám sa Anna Síposová a 30 rokov robím v zahraničnej redakcii spravodajstva RTVS, ( predtým Slovenského rozhlasu) redaktorku, moderátorku i reportérku v rozhlasovej i televíznej sekcii. Vyštudovala som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Rozhlas mi učaroval ešte v časoch pred internetom svojou rýchlosťou, ale aj intimitou a mimoriadnou rôznorodosťou práce. Vo vysielaní pokrývam množstvo rozličných tém i žánrov, priamo zo zahraničia pripravujem nielen rozhlasové, ale aj televízne príspevky. Priniesla som reportáže z Iraku, Sýrie, Ukrajiny, robila rozhovor s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Informujem o voľbách, zo samitov, či už Európskej únie, NATO, alebo Vyšehradskej štvorky. Robím analýzy zahraničnej politiky, ekonomiky, klimatickej krízy, ale asi najlepšie sa cítim v úlohe rozprávača príbehov, ktoré vidím v teréne: mužov, žien i detí v obrovských utečeneckých táboroch, ktorí sú tam už tak dlho, že zabudli vedieť snívať, studniarov, ktorí sa snažia nájsť vodu vo vyprahnutej pôde irackého Kurdistanu, ľudí, ktorí žijú ako vládzu, ale i tých, ktorí už nevládzu, no i príbehy vtipné, či bizarné, (v ktorých som veľmi často najnemožnejší element ja.)

Úspech podľa mňa je

Aj vedieť sa dôstojne “vykrútiť“ z odpovede na otázku, čo je úspech. Na jednotnej definícii sa takmer nikto nezhodne, na čom sa však zhodnú takmer všetci je, že bude veľmi subjektívna. Úspešný totiž môže byť utečenec zo Sýrie, ktorému sa podarilo dostať do Európskej únie. Úspech môže zažívať väzeň, ktorému sa podarilo prežiť deň bez bitky. Úspešne sa môžu cítiť obrancovia Ukrajiny, ak ich agresori neprinútili ustúpiť ani o centimeter. Rovnako pod túto kategóriu môžu spadať medzníky ako povýšenie, úspešné štúdium, zarobenie veľkej čiastky peňazí, pevný partnerský vzťah, či podstúpenie úspešnej liečby. Môže tam však patriť aj odpoveď na otázku, či sa dá samovražda úspešne spáchať len v slovnej rovine, alebo aj filozofickej, či medicínskej. Úspech však definitívne je, vedieť skončiť „filozofovať“ o ňom, ak na to človek nemá dostatočné vzdelanie ako ja. Čiže za mňa je úspech byť potrebný a mať perspektívu.

Moja najväčšia motivácia

vnútorná zvedavosť, túžba vedieť, poznať, získať odpovede.

Moje najväčšie životné poučenie

Je ich niekoľko:
-Všetko raz prejde
-Chváliť sa postavením, privilégiami, či peniazmi je nechutné
- Najdeterminujúcejším faktorom, ( keď sa rozhodneme súdiť iných) nie je, či sa človek veľa, alebo málo snaží, či je múdry, alebo hlúpy atď, ale komu a kde sa narodil.

Moje najväčšie životné prekážky

Niekedy fakt, že som žena. V žiadnom prípade to neznamená, že to ľutujem, alebo sa sťažujem, len vysvetľujem. Niekedy som totiž musela vynaložiť oveľa viac síl, aby som presvedčila okolie, že tiež niečo zvládnem (ako muž), alebo, že aj ja, keď som nahnevaná, nie som hysterická, len rozhorčená. Jednoduché však nebolo ani mať deti rok po sebe, no na druhej strane to je jedinečná skúsenosť, ktorá ma extrémne posunula a dala jednu z mojich najsilnejších identít, identitu mami.

Moja aktuálna výzva

Je ustáť miesto v priestore, kde sa stále zvyšuje počet dezinformácií a hoaxov. Explicitne vysvetľovať, či definovať rozdiel medzi faktom a názorom, medzi kauzalitou a koreláciou, medzi dôkazom a hypotézou.

Moje odporúčania na úspech

Vytrvalosť, odolnosť a vedieť stavať na tom, čo človek má. Vybudovať si pevný okruh ľudí, ktorí sú v prípade krízy, bezpečným záchranným kolesom. Mať sebaúctu a preto sa aj jedným dychom vedieť nebrať príliš vážne.

« Späť na zoznam