Lukáš Herc

« Späť na zoznam


študent
Klub vojenskej histórie Slovenská brána

Môj profil

Volám sa Lukáš, mám 20 rokov a študujem herectvo na VŠMU. Pochádzam z úplnej rodiny, mám 4 súrodencov a vyrastal som na dedine. Možno je to pre niekoho zbytočné, no pre mňa nie. Viem, že rodina je základ a rovnako prostredie, v ktorom som vyrastal. Vždy som mal starších kamarátov, veľa ma naučili a v mnohom mi pomohli. Počas svojej krátkej “hereckej kariéry” som stihol hrať v niekoľkých slovenských filmových, divadlách, seriáloch a reklamách. Vďaka herectvu som spoznal mnohých skvelých ľudí, ktorí ma posúvajú pred a motivujú ma, aby som mol lepším človekom a lepším hercom. Odmalička som bol vedený k umeniu a športu, rovnako ako všetci moji súrodenci. Futbal, lyžovanie, plávanie, recitovanie, klavír, bicie… to všetko mi pomohlo k tomu, aby som sa vi svete nestratil, a aby som bol pripravený zvládnuť všetko, čo budem chcieť. V 18 rokoch som začal organizovať kultúrne podujatia a dnes, keď chystáme už 3. ročník, vidím, že všetko malo zmysel a že je dôležité dávať si vysoké ciele. Byť originálny a nápaditý - a ľudí to neomrzí.

Úspech podľa mňa je

Úspech je pre mňa dosiahnutie niečoho, čo určím za svoj cieľ. Na to, aby to bol úspech, to však nemôže byť niečo, čo sa deje pravidelne. Úspech pociťujem, keď dosiahnem niečo neobvyklé. Z úspechu môžem profitovať ja, ale aj moje okolie. Keďže pocit úspechu nemusí byť len krátkodobý, dávam si viac výziev naraz. Nie každá výzva sa musí skončiť úspechom, no ak sa tak stane, pocit zadosťučinenia je veľmi krásny.

Moja najväčšia motivácia

Pre dosiahnutie úspechu ma najviac motivuje, keď sú druhí ľudia lepší ako ja a mám im čo závidieť (v dobrom). Vždy chcem byť lepší a vpred ma ťahajú tí, čo robia viac ako ja. Nikto sa nestal úspešným, ak bol na ceste za svojim cieľom lenivý a rezignovaný. Tvrdá práca mi prinesie nielen želaný výsledok, ale aj pocit spokojnosti.

Moje najväčšie životné poučenie

Nikdy nepovedať nikomu všetko. Nech je môj plán akokoľvek dobrý, a nech by som sa s ním akokoľvek rád zdôveril aj svojmu najlepšiemu kamarátovi, nikdy nie je dobré vyzradiť všetko. Nemôžem totiž vedieť, kam sa aká informácia dostane. A chtiac-nechtiac ma možno niekto s mojim vlastným nápadom aj predbehne. Je dobré byť ostražitý. Kamarátom tiež treba dôverovať, ale nechcem byť zbytočne naivný. Poviem preto len to, čo povedať potrebujem.

Moje najväčšie životné prekážky

Najväčšou životnou prekážkou bol pre mňa vždy nedostatok podpory z môjho okolia, pokiaľ som sa snažil spraviť odvážnejší krok. Väčšinou som ostal závislý len sám na sebe. Keď som sa však dočkal úspechu, všetci radostne blahoželali. Mohli ma radšej podporiť, keď to bolo treba. Ale takí sú ľudia - obozretní a opatrní. Opatrní ľudia dlho rozmýšľajú a taktizujú. Je ťažké sa rozhodnúť, ale čím viac o sebe pochybujem, tým menšia je pravdepodobnosť, že dosiahnem vytúžený cieľ. Väčšinou sa mi oplatilo dlho nečakať a sám so sebou nediskutovať o možnosti B.

Moja aktuálna výzva

Najradšej by som dokončil semester a potom sa vrhol na letnú brigádu. Ale tam to nekončí. Ak všetko pôjde podľa plánov, chcel by som na konci leta zobrať našich na dovolenku. Zaslúžia si to.

Moje odporúčania na úspech

Dôležitým základom pre úspech bolo pre mňa vždy mať režim. Robiť veci pravidelne a oddane. Možno nebude výsledok vidno hneď, možno príde veľmi neskoro. Dôležité je to, že to, čo robím, ma baví a niekde v diaľke na konci cesty vidím úspešný koniec. Ak chce niekto nabrať svaly, nestačí ísť do fitka raz. Musí tam chodiť pravidelne. A možno ani po mesiaci sa nedočká želaného výsledku, ale dôležité je neprestávať. Nech to znie akokoľvek jednoducho a banálne, pre mňa je úspešný každý deň, kedy viem, že som spravil všetko najlepšie ako som mohol. A treba si veriť. Mnoho ľudí nám dá mnoho možností, ako sa to spraviť nedá. Ja ponúknem jednu možnosť ako sa to dá a spravím to.

« Späť na zoznam