Eva Gažová

« Späť na zoznam


dobrovoľníčka
Klub Detskej Nádeje

Môj profil

Ahojte, som Eva, mám 24 a študujem na EUBE Finančný manažment. Vo svojom voľnom čase sa venujem dobrovoľníctvu v občianskom združení Klub Detskej Nádeje (KDN), ktorého hlavným cieľom je prispieť k skvalitneniu, spríjemneniu a uľahčeniu života dlhodobo hospitalizovaných alebo znevýhodnených detí. Pôsobíme na pediatrickom oddelení v Považskej Bystrici, Trnave, Prešove a na viacerých oddeleniach v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Robíme to prostredníctvom hier či iných kreatívnych aktivít.
Počas leta taktiež organizujeme letné tábory pre deti, ktoré prekonali onkologické alebo kardiologické ochorenie a taktiež aj ich súrodencov. Sem- tam počas roka zorganizujeme aj spoločné víkendové aktivity pre tieto deti, ktoré majú edukatívnu tematiku. Pre všetkých je pobyt úplne bezplatný. V čase pred kovidom som taktiež navštevovala aj oddelenie detskej onkológie a hematológie v Bratislave.
Ku KDN som sa dostala tak, že sama som v detstve prekonala onkologické ochorenie a začala som navštevovať už vyššie spomínané tábory. Od roku 2005 som nevynechala ani jedno leto! Keď som mala 18 som sa stala dobrovoľníčkou a dnes tie onko tábory organizujem ja.

Úspech podľa mňa je

Úspech nie je len peňažný. Je to určitý prejav spokojnosti, sebarozvoja, dobrý pocit z vykonanej práce. Konkrétne u mňa je úspech, ak sa počas týždňového letného pobytu žiadne dieťa vážnejšie nezraní (čo sa nám úspešne darí „klop-klop“ ???? ), ale taktiež tá radosť z toho, že deti odchádzajú s novými zážitkami, skúsenosťami a tešia sa na ďalšiu našu akciu, kde znovu uvidia svojich kamarátov. Ten týždeň je veľmi náročný, či už z hľadiska fyzického alebo aj tej enormnej zodpovednosti. Avšak je to taký malý únik z reality a určitým spôsobom dobitie bateriek.

Moja najväčšia motivácia

Vidieť úsmev na detských tvárach. Pomôcť im odreagovať sa a pozabudnúť na to zlé čo sa deje/sa im stalo. To čo KDN dalo mne, chcem posunúť ďalej. Rozdávať úsmevy, objatia, radosť zo života. Lebo „Úsmev patrí všetkým… aj mne, aj tebe, aj im!“ naše KDN motto.

Moje najväčšie životné poučenie

Občas sa mi stáva, že sa dosť podceňujem a som veľmi sebakritická. Niekedy nemám ten najlepší pocit po vykonanej práci. Avšak potom príde spätná väzba od detí alebo iných dobrovoľníkov a zistím, že nebolo to také zlé ako sa mi zdalo. A to je aj mojim poučením, že musím byť viac priebojná a veriť si.

Moje najväčšie životné prekážky

Prekážkou je zohnať dobrých ľudí, ktorí sú ochotní venovať svoj voľný čas. Či už návštevou oddelení alebo aj celého týždenného tábora. V našom združení momentálne prevládajú už pracujúci ľudia, pričom kedysi tú väčšinu tvorili študenti. Dnes je pre všetkých náročné nájsť si čas.

Moja aktuálna výzva

Aktuálne pracujeme na realizácií letných táborov. Takže výzva je zohnať sponzorov, nájsť vhodných animátorov, s ktorými vymyslíme program na celý týždeň. Avšak tá najväčšia výzva bola počas kovidového obdobia naplniť kapacitu tábora, vzhľadom na to, že v posledných rokoch sa nám na tábory neprihlasovalo až tak veľa detí.

Moje odporúčania na úspech

Človeka robí úspešným to, čo ho baví. Každý má určite nejaké hobby, každý je jedinečný. Len sa treba v tom nájsť. Taktiež je dôležité nájsť si na to čas a venovať tomu aspoň chvíľku. To platí aj pre dobrovoľníctvo, nech by ste dobrovoľníčili v akejkoľvek oblasti. Treba len na chvíľku spomaliť a odísť z rutiny, nechať školu či prácu na pár hodín týždenne bokom a užívať si. Alebo ako v mojom prípade, „dobíjať baterky“ ????

« Späť na zoznam