Frederik Dudáš

« Späť na zoznam


Konateľ, spoločník
tepujem.sk s.r.o. , HousePro SK, s.r.o.

Môj profil

Volám sa Frederik Dudáš, mám 22 rokov a pochádzam z Vranova nad Topľou. V 15 rokoch som začínal podnikať s tepovaním. Počas pandémie sme dezinfikovali všetko: od bratislavských kancelárií, cez mestskú hromadnú dopravu, až po dediny. Nedávno sme s mojim biznis partnerom založili a úspešne rozbehli nové podnikanie. Pod značkou HousePro sa venujeme čisteniu a natieraniu fasád a striech. Popri tom všetkom som stihol ukončiť denné bakalárske štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave a v súčasnosti študujem externe na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, kde čerpám veľa informácií od ľudí z praxe.

Úspech podľa mňa je

Každý si úspech predstavuje inak, no pre mňa je úspechom balans medzi biznisom a osobným životom, zdravím a rodinou. V rámci biznisu je pre mňa úspech mať stálu základňu klientov, dobré meno firmy, značku, mať dobrý tím ľudí okolo seba, bez ktorých sa ďalší úspech budovať nedá.
V skutočnosti som sa nikdy necítil úspešný. Občas som mal pocit, že niečo robím dobre, ale nie, že som úspešný. To, aký budem zajtra, je diametrálne odlišné ako to, čím som dnes, a tiež to, aký som bol pred rokom. Človek sa neustále formuje, takže možno v šesťdesiatke s pohárom vína v ruke, slušne vychovanými deťmi a fungujúcim biznisom, to o sebe priznám. Dovtedy mám čas na tom pracovať.

Moja najväčšia motivácia

Najviac energie čerpám od ľudí. Som extrovert a potrebujem kontakt, potrebujem vytvárať a budovať vzťahy. Motivácia, podľa mňa, súvisí práve s touto energiou. Ak človek nemá energiu, nemôže mať motiváciu. Som presvedčený, že každý človek mi môže dať niečo do života a to ma môže ovplyvniť. Motiváciou je pre mňa aj rozširovanie rozhľadu a vedomostí, je to hnací motor, že veci môžem robiť lepšie a posúvať sa. Ten, kto udáva tempo a trendy, má lepšiu pozíciu na trhu. Momentálne ma tiež motivujú vyhraté zákazky, spätná väzba a milé priania od klientov. Spätná väzba musí byť konštruktívna, no aj konštruktívne negatívna spätná väzba musí človeka posunúť. Ak ju človek vie priať, ak má čas a energiu danú vec zlepšiť, je to preňho taktiež motivácia.

Moje najväčšie životné poučenie

Ponaučenie si chcem zobrať z každej situácie, každý deň si píšem, čo mi ten deň dal a priniesol, za čo ďakujem. Ako súčiastky robia celok auta, aj malé stretnutia alebo veci, čo sa okolo nás dejú, sú náš celok.
Môj celok dotváral od mojich pätnástich rokov aj mentor, ktorý ma určite naviedol na správnu cestu. Radil mi vycestovať do zahraničia a prísť na nové nápady. Na leto som teda odišiel do jazykovej školy v San Franciscu a začal prvú éru samostatnosti, kde som sa musel na seba spoľahnúť a musel som sa postaviť na vlastné nohy. Dokázal som si tam vybudovať vzťahy s ľuďmi, s ktorými som stále v kontakte. No úplne najviac ma ovplyvnila Nexteria leadership academy, a to v rámci osobného poznania, aktívneho vzdelávania či kontaktu s inšpiratívnymi ľuďmi.

Moje najväčšie životné prekážky

Najväčšou prekážkou je, že deň má 24 hodín. :D Financie sú dôležité, ale určite nie sú najväčšou prekážkou. Keď človek chce, k peniazom sa dostane.
Viem si predstaviť, že by to mohlo byť zdravie. Ak človek chce niečo robiť naplno, musí byť fyzicky aj mentálne zdravý. Ak bojuje sám so sebou, tak sa nevie naplno sústrediť na svoj projekt/biznis. Nezvládne boj s konkurenciou, s ľuďmi v tíme. Úspešne firmy tvoria tímy, tímová práca je naozaj veľmi dôležitá. Zamestnanci nemusia byť ideálni, snažím sa s nimi pracovať a problémy riešiť. Snažím sa vytiahnuť koreň problému, nie len zastrihávať viditeľnú časť. Správam sa k ľudom tak, ako chcem, aby sa oni správali ku mne.
Myslím, že neexistuje problém, s ktorým by s človek nevedel poradiť. Občas jednotlivé kroky nie sú jednoduché, cesta je tŕnistá, treba sa však problémom postaviť čelom a výsledky sa dostavia.

Moja aktuálna výzva

Je dôležité mať ciele, na každý rok mám obchodné ciele, ktoré sú ekonomicky merateľné, ale nedávam si konkrétne finančne ciele. Ľudská myseľ je občas taká, že keď sa o danej veci veľa hovorí, stráca motiváciu to dosiahnuť. Ak ma človek cieľ, nemusí o ňom nutne hovoriť každému. Svoje výzvy a ciele konzultujem s najbližšími ľuďmi.
Mojou aktuálnou výzvou je byť najlepším na trhu, ponúkať a skvalitňovať služby a veci, ktorým sa venujem na maximálnu možnú úroveň, udávať tempo segmentu.

Moje odporúčania na úspech

Podľa mňa treba najprv spoznať sám seba a byť so sebou vyrovnaný, pretože ak nepoznám seba, neviem odhadnúť iného. Ak nemám jasné svoje hodnoty, nemôžem niekoho žiadať, aby robil to, čo od neho chcem. Musím sa poznať vo všetkých, aj v krízových situáciách, aby som sa vedel primerane správať a posúvať inštrukcie ďalej. Dôležité je tiež nezblázniť sa pri prvých zarobených peniazoch. Poznám ľudí, ktorí to považovali za tak veľký úspech , že pritom stratili rodinu, priateľov a neskôr aj biznis. Ak človek nevie, čo je úspech a čo to bude prinášať, nevie sa s ním vyrovnať. Dôležitý je už spomínaný balans medzi zdravím, rodinou a biznisom. Zameriavam sa na to, aby po mne niečo zostalo, aby som mal byť na čo hrdý.

« Späť na zoznam